Sposoby skutecznego leczenia przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn

Zapalenie gruczołu krokowego lub przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego są dość powszechnymi i powszechnymi dolegliwościami urologicznymi. Według badań medycznych około 90% mężczyzn po 35-45 roku życia boryka się z tą nieprzyjemną chorobą.

kobieta i mężczyzna, którzy wyleczyli przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego

Kto jest zagrożony?

Zagrożeni są ci mężczyźni, którzy prowadzą niezdrowy tryb życia: brak aktywności, nadwagę, siedzący tryb życia. Choroba wynika z faktu, że u mężczyzn prowadzących niezdrowy tryb życia dochodzi do zaburzeń krążenia krwi (krążenia) w okolicy miednicy. Następnie dochodzi do stagnacji krwi w układzie rozrodczym, co prowadzi do rozwoju zapalenia gruczołu krokowego. Podczas rozwoju zapalenia gruczołu krokowego dochodzi również do wzrostu gruczołu krokowego, w związku z czym wzrasta poziom moczu, który zalega w organizmie i zatruwa zdrowie mężczyzn.

Rodzaje chorób

Rodzaje przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego to: bakteryjne i niebakteryjne.

Bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego (ostre)

Jest to rodzaj choroby, w której głównym czynnikiem sprawczym jest infekcja bakteryjna. Manifestacja choroby i jej objawy zawsze pojawiają się nieoczekiwanie. Ten rodzaj choroby jest bardzo poważny i wymaga obowiązkowej wizyty u lekarza. W niektórych przypadkach pacjentowi proponuje się hospitalizację. Najczęściej ten rodzaj choroby dotyka mężczyzn w średnim i młodym wieku.

Bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego (przewlekłe)

Ten rodzaj choroby rozwija się z powodu drobnoustrojów bakteryjnych, które nie zachowują się tak wrogo jak w ostrej postaci choroby. Najczęściej nie ma szczególnych objawów choroby lub objawy pojawiają się bardzo powoli i przez długi czas.

Przyczyny rozwoju przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego

Głównymi przyczynami rozwoju choroby są bakterie, które dostają się do gruczołu krokowego z moczem (przez kanały moczowe). Bakterie powodują zarówno przewlekłe bakteryjne, jak i ostre bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego.

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego nie jest zaraźliwe, nie można go złapać poprzez kontakt seksualny (kontakt seksualny). Istnieje kilka czynników, które zwiększają odsetek możliwości rozwoju tej choroby.

Czynniki rozwoju obejmują:

 • Problemy z rozwojem układu moczowego.
 • Cewnikowanie pęcherza moczowego.
 • Wczesne zakażenie układu moczowo-płciowego.
 • Objawy przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego.

Każdy człowiek doświadcza różnych objawów manifestacji choroby, ale w jej głównej manifestacji występują podobne objawy.

Bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego (ostre) objawia się jasnymi i ostrymi objawami, pojawia się nagle, z reguły przeraża mężczyznę i natychmiast trafia do kliniki.

Ostre zapalenie gruczołu krokowego, charakterystyka objawów:

 • Ból podczas oddawania moczu.
 • Gorączka (możliwe dreszcze).
 • Uczucie pełnego pęcherza nawet po jego opróżnieniu.

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego ma podobne objawy, ale są one mniej ostre niż ostre zapalenie gruczołu krokowego.

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, charakterystyka objawów:

 • Częsta potrzeba opróżnienia pęcherza;
 • Chwilowy (okresowy) ból jąder;
 • ból w pęcherzu;
 • Ból w okolicy lędźwiowej (dolna część pleców);
 • Ból podczas wytrysku;
 • Podczas badania palpacyjnego możliwe jest wystąpienie bólu i sondowanie obrzęku gruczołu krokowego.

Rozpoznanie choroby: przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego

W celu wykluczenia innych chorób układu moczowo-płciowego dokładną diagnozę powinien postawić wykwalifikowany lekarz w przychodni. Często przy różnych chorobach jednego z układów organizmu występują podobne objawy, więc nie angażuj się w samodzielne badania i samoleczenie, ale natychmiast skonsultuj się z lekarzem przy pierwszych objawach.

Aby postawić dokładną diagnozę, istnieją różne metody badania. W końcu zapalenie gruczołu krokowego może objawiać się objawami podobnymi do zapalenia pęcherza, gruczolaka lub zapalenia cewki moczowej.

Podczas badania lekarz bada odbyt za pomocą palców (w rękawiczkach medycznych) potraktowanych wazeliną. Ten rodzaj badania nazywa się badaniem rektalnym. Gruczoł krokowy jest wyczuwalny przez ścianę odbytnicy, ponieważ znajduje się przed nią (przed odbytnicą). Za pomocą tej metody lekarz będzie mógł określić, czy gruczoł krokowy jest powiększony i czy podczas badania objawia się jego ból.

Jeśli mężczyzna ma przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, badanie palpacyjne spowoduje tylko chwilowy ból i minimalny dyskomfort, który minie bardzo szybko.

Czy zaawansowana postać przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego jest niebezpieczna?

W większości przypadków mężczyźni ignorują niektóre objawy manifestacji choroby, które nasilają dalszy rozwój zapalenia gruczołu krokowego. Takie „nieostrożne" traktowanie swojego zdrowia może doprowadzić do tego, że w męskim organizmie spada normalna produkcja hormonów, a problemy z tłem hormonalnym mogą doprowadzić do spadku libido (popędu seksualnego) mężczyzny. Możliwe jest również wystąpienie problemów z funkcją erekcji. Podsumowując, choroby te są bardzo trudne do wyleczenia.

Podczas zapalenia gruczołu krokowego następuje spowolnienie normalnej produkcji wydzieliny, w związku z czym plemniki tracą swoją aktywność. Najczęściej konsekwencją zaawansowanego przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego jest niepłodność i obniżona siła działania.

Skuteczne leczenie zapalenia gruczołu krokowego

Metody leczenia zależą od postaci zapalenia i rodzaju zapalenia gruczołu krokowego.

Leczenie farmakologiczne

Podczas diagnozy bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego (ostrego) lekarz może przepisać pacjentowi antybiotyki na około dwa tygodnie. Jeśli zapalenie gruczołu krokowego jest zaawansowane, pacjent może zostać hospitalizowany i otrzymać zastrzyki dożylne.

Jeśli pacjent ma trudności z oddawaniem moczu, lekarz może przepisać podłączenie cewnika (cewki moczowej). W wielu przypadkach w ten sposób leczy się bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego.

Jeśli pacjent ma przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego, antybiotykoterapia może trwać od miesiąca do trzech miesięcy. Ten rodzaj leczenia jest bardzo skuteczny, w wielu przypadkach pacjenci całkowicie wracają do zdrowia.

Jeśli choroba lub jej objawy powrócą po leczeniu, lekarz może zmienić podejście do leczenia, np. zastosować inne tabletki lub masaż prostaty.

Skuteczne leczenie przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego w dużej mierze zależy od terminowego leczenia w klinice.

Masaż prostaty

Mężczyźni nie przepadają za zabiegiem masażu prostaty, ponieważ cały proces jest bardzo nieprzyjemny. Warto zaznaczyć, że wybierając dobrego specjalistę, można uniknąć wszelkich nieprzyjemnych chwil i doznań podczas masażu prostaty. Masaż odnosi się do tych metod, które niemal natychmiast dają wymierny efekt.

Masaż prostaty ma wiele pozytywnych aspektów, jednym z głównych jest to, że masaż zwiększa przepływ krwi do gruczołu krokowego. Zwiększa również napięcie mięśni, uwalnia przewody gruczołu krokowego, łagodzi stany zapalne, działa antybakteryjnie i wzmacnia działanie innych zabiegów.

W przewlekłym zapaleniu gruczołu krokowego terapia masażem jest ważną koniecznością!

etnonauka

Tradycyjna medycyna obejmuje wiele sposobów leczenia problemów z gruczołem krokowym, ale efekt występuje więcej niż jeden raz i nie jest tak skuteczny, jak podczas leczenia farmakologicznego.

Leczenie przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego tradycyjną medycyną nie ma skutków ubocznych. Najlepsze przepisy obejmują leczenie zapalenia gruczołu krokowego łupinami kasztanowca i propolisem.

Aby leczyć zapalenie gruczołu krokowego łupinami kasztanów, wymagana jest gorąca woda, którą wlewa się do łupin kasztanów, po czym trochę nalegają i przyjmują napar jak herbatę.

Bardzo popularną metodą jest leczenie przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego propolisem. Dzięki bogatemu składowi propolisu problemy z prostatą można wyleczyć już przy pierwszych objawach ich pojawienia się. Do leczenia stosuje się specjalne czopki doodbytnicze propolisowe, które mają działanie przeciwbakteryjne.

Możesz również użyć specjalnej nalewki z propolisu, która działa antybakteryjnie i usuwa objawy przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego.

specjalna dieta

Aby leczenie zapalenia gruczołu krokowego było skuteczne, należy zwrócić uwagę na dietę pacjenta. Podczas leczenia przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego należy porzucić niewłaściwy tryb życia, zwłaszcza tytoń i alkohol.

Mężczyzna powinien włączyć do swojej diety więcej owoców, warzyw, jagód, specjalnych herbat (nalewek ziołowych), a także sfermentowanych produktów mlecznych. Należy zrezygnować z żywności ciężkiej: żywności wędzonej, tłustej, napojów gazowanych, dań gotowych, fast foodów.

W celu doboru odpowiednich pokarmów w trakcie leczenia można skonsultować się z lekarzem, który zaproponuje lub przepisze specjalną dietę.

Mężczyźni powinni przejść terapię witaminową (pić serię witamin), a także wzbogacić swoje ciało w niezbędne pierwiastki śladowe.

leczenie sportowe

Jak wspomniano wcześniej, zapalenie gruczołu krokowego rozwija się najczęściej u osób prowadzących siedzący i siedzący tryb życia. Aby zachować dobre zdrowie mężczyzn, należy dużo biegać lub chodzić. Bieganie i chodzenie poprawiają krążenie krwi i przepływ krwi do narządów płciowych. Taka optymalna aktywność fizyczna korzystnie wpłynie na zdrowie mężczyzny.

Mężczyźni powinni ćwiczyć rano, mogą to być zarówno lekkie ćwiczenia, jak i aktywne przysiady. Im starszy mężczyzna, tym więcej czasu musi poświęcać swojemu zdrowiu i uprawianiu sportu. Faktem jest, że cały męski układ rozrodczy zależy od ogólnego stanu męskiego zdrowia, a także od normalnego tła hormonalnego. Jak wiadomo, sport bierze czynny udział w normalnej produkcji hormonu testosteronu, który jest podstawą męskiego zdrowia seksualnego. Sport aktywuje wszystkie procesy w organizmie i zwiększa produkcję męskiego hormonu testosteronu.

Leczenie psychologiczne

W leczeniu zapalenia gruczołu krokowego ważny jest nastrój psychiczny osoby. Jeśli dana osoba jest pozytywnie nastawiona do faktu, że wkrótce nastąpi powrót do zdrowia, najprawdopodobniej tak się stanie. Ale jeśli osoba w swoich myślach wątpi w wyzdrowienie, to najczęściej leczenie jakiejkolwiek choroby jest opóźnione przez długi czas.

Mężczyzna powinien ustawić się na dobre, może też poprosić o wsparcie bliskich w tak trudnym okresie. W końcu każde leczenie to trochę stresu. Dlatego podczas leczenia przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego ważne jest, aby w pobliżu znajdowały się osoby, które podniosą morale i uwierzą w szybkie wyleczenie choroby.

Mężczyzna powinien również starać się nie denerwować podczas kuracji, zwłaszcza jeśli kuracja nie daje szybkich rezultatów. Jak wiadomo, psychologiczne nastawienie mężczyzny bezpośrednio wpływa na zdrowie jego układu rozrodczego. Skuteczne leczenie zapalenia gruczołu krokowego jest możliwe tylko przy pozytywnym nastroju!

Prognozy na przyszłość po leczeniu przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego?

W większości przypadków przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego dobrze reaguje na leczenie i nie ma negatywnych konsekwencji dla zdrowia mężczyzny.

Zapalenie gruczołu krokowego rozwija się powoli, więc najważniejsze jest, aby nie rozpoczynać rozwoju choroby, a przy pierwszych objawach choroby należy skonsultować się ze specjalistą.

Zapalenie gruczołu krokowego na początkowym etapie dobrze reaguje na leczenie. Należy również ostrzec, że zapalenie gruczołu krokowego może zaostrzać problemy z okolicą narządów płciowych. Często zapalenie gruczołu krokowego staje się powodem, dla którego mężczyzna traci pożądanie seksualne i pożądanie. Mężczyźni mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że mają zapalenie gruczołu krokowego, odpisują krótkotrwałe objawy z powodu zmęczenia lub z innych powodów, więc odkładają leczenie. Takie podejście do własnego zdrowia może mieć najbardziej negatywne konsekwencje. Dlatego staraj się przynajmniej raz lub dwa razy w roku poddać się badaniu ultrasonograficznemu gruczołu krokowego.

Również mężczyźni po 40 roku życia powinni częściej odwiedzać lekarza, sprawdzać nie tylko gruczoł krokowy, ale także inne narządy układu rozrodczego. Łatwiej jest zapobiegać chorobie niż leczyć jej skutki.